Slow fashion, zrównoważona moda i etyczna moda – co jest czym?


slow fashion / środa, 7 października, 2020

Co to takiego to całe slow fashion? Co oznacza zrównoważona moda? I co kryje się pod pojęciem etyczna moda? Przeczytajcie, co z czym się je i poznajcie różnice pomiędzy tymi określeniami!

Na fast fashion pada coraz więcej krytycznych spojrzeń (i całe szczęście, że świadomość z tym związana rośnie!), a co za tym idzie – coraz częściej pojawiają się określenia z dobrymi praktykami w branży mody.

Tłumacząc te trzy określenia – slow fashion, zrównoważona moda i etyczna moda – nie będę używała tu słownikowych definicji, a raczej wskażę jak wygląda to w praktyce. I tak, nie bez powodu piszę je też w takiej właśnie kolejności – ja traktuję to jako kolejne stopnie wtajemniczenia w temat. 😉 Każde z określeń ma inny zakres i odnośnie każdego z nich różne mogą być role konsumenta czy samej marki odzieżowej.

Okej, tyle wstępu, lecimy z tym!

O co chodzi w tym całym slow fashion?

Slow fashion to świadome i rozsądne podejście do zakupów. W slow fashion stawia się na jakość, na niekupowanie pod wpływem impulsu, przemyślane tworzenie garderoby i pielęgnacje ubrań, tak by posłużyły na długo. Takie działania mają na celu staranie się ograniczenia szkodliwego wpływu produkcji (i rozkładu) ubrań na środowisko. Kupując mniej rzeczy o lepszej jakości i dobrym składzie, ubrania stają się inwestycją, która posłuży na wiele lat i nie skończy swojego żywota na dnie szafy.

W slow fashion króluje zasada 3xR: reduce, reuse, recycle. Czyli ograniczamy liczbę ubrań, używamy ponownie po przeróbkach i inwestowanie w tekstylia, które są biodegradowalne… Mimo, że zasady są trzy, to samo ograniczenie lub przemyślane zakupy są jak najbardziej slow!

Co można robić poza kupowaniem mniej i dobrej jakości ubrań? Możesz korzystać z wypożyczalni ubrań, kupować od lokalnych marek, wymieniać się ubraniami lub zamiast sieciówki – jeśli musisz – wybrać lumpeks. A co mogą robić marki w tym kierunku? Przede wszystkim…. szyć w małych seriach i ograniczyć częstotliwość wypuszczanych kolekcji.

Zrównoważona moda, czyli jaka?

Zrównoważona moda to moda, to moda ekologiczna. Zauważyłam, że to pojęcie pojawia się często na równi z modą etyczną, ale ta druga ma szerszy zakres niż moda zrównoważona.

Więc tak, moda zrównoważona skupia się głównie na kwestii ekologii. Tutaj pierwsze skrzypce gra ograniczenie obciążenia środowiska. Ubrania powinno być ekologiczne od samego początku, zaczynając od wyboru przyjaznych dla środowiska materiałów, przez proces produkcji, a na biodegradowalnym opakowaniu kończąc (tutaj liczy się i ograniczenie śladu węglowego). Do zrównoważonej mody można też wliczyć ubrania z recyklingu. 🙂

W ekologicznej modzie jako konsumenci zwracamy uwagę na certyfikaty, np. GOTS czy EcoLabel . Zrównoważona moda wymaga nieco więcej wiedzy na temat materiałów, certyfikatów i znajomości marek od samych konsumentów, a od samych marek… więcej zaangażowania i szukania nowych rozwiązań.

Podsumowując: ecology is the key!

Etyczna moda – co takiego?

Etyczna moda to wiele więcej niż może się wydawać. Wchodzą w nią czynniki ekologiczne i społeczne. Każdy proces powinien być przeprowadzony w jak najbardziej etyczny sposób… Czyli od pozyskiwania surowców, przez produkcję ubrań i wysyłkę w stylu eko.

Etyczna moda to nie tylko ekologiczna produkcja, ale i bezpieczne warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie pracowników, wsparcie lokalnej społeczności i gospodarki, a także ochrona zwierząt. Do tego możemy doliczyć jeszcze transparentność w produkcji i w łańcuchu dostaw.

Modę etyczną możesz wesprzeć m.in. kupując od owych etycznych marek odzieżowych, ale markę można wspierać również na innego sposoby…. Chociażby polecić ją w social media! Możesz też zacząć działać biorąc udział w kampaniach społecznych, jak np. akcji #whomademyclothes!

Gdyby przedstawić te pojęcia w kręgach, to największym z nich byłaby właśnie etyczna moda, a najmniejszym… slow fashion. W etyczną modą wchodzi zarówno właśnie ta filozofia i zrównoważona moda. Najmniejszym zakresem działań jest slow fashion, ale… Szczerze? Najbardziej przystępnym dla każdego z nas!

Osobiście sama po prostu ograniczam kupowanie ubrań, patrzę na metki – i polecam chociażby coś takiego!

A jakie jest Twoje zdanie odnośnie slow fashion? Co myślisz o zrównoważonej modzie? Co znaczy dla Ciebie moda etyczna? Jak rozumiesz te pojęcia? Podziel się swoimi przemyśleniami, zapraszam do rozmowy!

A jeśli chcesz poznać różne polskie marki… To wpadaj częściej na mojego bloga! Wyszukuję fajne modowe perełki, marki slow fashion, zrównoważone i nawet etyczne.

Bądź na bieżąco i obserwuj bloga na Facebooku i Instagramie! 

2 Replies to “Slow fashion, zrównoważona moda i etyczna moda – co jest czym?”

  1. Ja się zastanawiam, na ile to wszystko zależy od konsumentów. Może, gdyby rzeczywiście wszyscy bądź znaczna większość wyraziła swoje zdanie np. nie kupując danych produktów – to producenci zmieniliby swoją politykę. A tak – trudno przewidzieć, czy to da efekty w przyszłości. Chyba że dla własnej satysfakcji. Co nie znaczy, że nie popieram. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *